Чт. Ноя 21st, 2024

Provokacia

новости и аналитика Украины

«Нафтогаз» і «Газпром» борються за першість

1 min read

Державна газова компанія України, Нафтогаз, оголосила, що Київ відновить імпорт природного газу з Росії до березня завдяки дворічному контрактом на поставку з Газпромом. Контракт на поставку є частиною більш великого угоди між Нафтогазом і Газпромом після тривалого арбітражного процесу по 10-річним контрактом, який буде укладений наприкінці 2019 року.

Суперечка пов’язаний з розривом відносин між Москвою і Києвом під час євромайдан в 2014 році. Москва через «Газпром» використовувала контракти на природний газ як засіб отримання важелів тиску на Київ для формування його дій. І оскільки Україна історично не могла скористатися іншими ресурсами природного газу, у Києва було мало карт, щоб грати проти Москви.

Структурування контрактів «Газпрому» було найважливішою складовою в забезпеченні того, щоб такі держави, як Україна, залишалися в боргу перед Москвою: чиновники «Газпрому» організовували довгострокові контракти як «бери або плати» або структурували їх так, щоб зобов’язати покупців, таких як » Нафтогаз «, купувати мінімальний відсоток від обсягу природного газу, зазначеного в контракті, незалежно від того, споживали чи кінцеві споживачі такий обсяг продукції.

Наприклад, в 2009 році «Газпром» і «Нафтогаз» підписали 10-річний контракт на загальний обсяг контракту до 52 млрд кубометрів на рік. Однак угода передбачала, що «Нафтогаз» платитиме за 42 млрд кубометрів щорічно, навіть якщо українські споживачі не зажадають стільки природного газу протягом року (докладніше про це можна дізнатися тут: ueex.com.ua

Москва часто пропонувала знижки — або відкликала їх-виходячи з політичних рішень України, як це було до і під час євромайдану

У грудні 2013 року тодішній прем’єр — міністр України Віктор Янукович забезпечив 33-процентну знижку на ціну природного газу з боку Росії, а також кредит в розмірі $ 15 млрд в обмін на обіцянку не підписувати угоду про асоціацію з Європейським Союзом (докладніше з цією інформацією можна ознайомитися на нашому сайті: www.ueex.com.ua/rus/exchange-quotations/natural-gas/). 

Ця угода стала головним поштовхом для евромайдановцев, багато з яких підтримали угоду про асоціацію, і в кінцевому підсумку привела до повалення Януковича в лютому 2014 року. Після повалення Росія швидко скасувала знижку (і інші), викликавши 80-відсоткове підвищення цін на природний газ.

Крім відповіді на природний газ, Росія також відповіла захопленням Криму і нібито розпалюванням конфлікту на сході України. Відповідно, Київ вжив заходів щодо підвищення ефективності та обмеження імпорту природного газу з Росії, скоротивши свої запаси в сховищах і наблизившись до Словаччини, Угорщини і Польщі для будівництва трубопроводів зворотного потоку, щоб Україна могла закуповувати природний газ безпосередньо з Європи.

У той час як природний газ все ще був з Росії, це була енергія, яку Газпром продав європейським компаніям — НЕ Нафтогазу — в рамках окремого контракту. Європейські фірми належним чином продали природний газ разом з невеликою надбавкою «Нафтогазу».

Росія, однак, стверджувала, що «Нафтогаз» все ще має їй велику суму грошей в результаті застереження «бери або плати» в первісному 10-річному контракті, що в кінцевому підсумку призвело обидві сторони до суду.

Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма в грудні 2017 року виніс постанову, що зобов’язує «Нафтогаз» виплатити «Газпрому» трохи більше $ 2 млрд за отриманий в 2014 році природний газ. Українська компанія, проте, виграла відстрочку по пункту, що вимагає від неї купувати мінімум 42 млрд кубометрів на рік — що при запитуваною ціною $ 485 за тисячу кубометрів склало б $ 20,4 млрд в рік.

Проте, угода також вимагає від України купувати 5 млрд кубометрів на рік протягом останніх двох років контракту, тим самим зобов’язуючи України відновити дрібномасштабний імпорт з Росії, навіть якщо ціни «Газпрому» перевищують ціни, пропоновані європейськими посередниками.

Тепер, коли Київ може просто закуповувати газ «Газпрому» у інших клієнтів компанії, Москва не зможе грати в ту ж цінову гру

Хоча Україна зараз повертається на російський ринок, суперечка навколо газового контракту дозволив країні краще інтегруватися з європейським газовим ринком через реверсні потоки. В результаті Москва може спробувати чинити тиск на Україну за допомогою природного газу, оскільки Київ може просто купити газ «Газпрому» у інших клієнтів компанії, гарантуючи, що Москва не зможе грати в ту ж цінову гру, навіть якщо Нафтогаз в кінцевому підсумку підпише ще одну угоду з «Газпромом».

І хоча Москва може просто відмовитися від фізичних поставок, це неминуче призведе до проблем у наступних споживачів, чиї поставки природного газу йдуть через Україну.

Copyright © All rights reserved.